• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
İrfan KARATAŞ

Dengir Mir Mehmet Fırat ŞEHRİ KÜSTÜRMEKTEN VAZGEÇİN

20.11.2014 18:22:58

 Dengir Mir Mehmet Fırat

ŞEHRİ KÜSTÜRMEKTEN VAZGEÇİN

 Dengir Mir Mehmet Fırat ; 8 Ağustos 1943 doğumlu olan sayın Fırat Avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22. ve 23. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin eski genel başkan yardımcısıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Gnl.Bşk. Yrd'lığı yaptı.Alman asıllı Kristen (Zozan) Fırat ile evlidir ve iki çocuk babasıdır. Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa Kavi aşiretinin önde gelen isimlerindenmiş. I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halasının oğlu Mehmet Sırrı Turanlı XI. dönem Adıyaman milletvekilliği ve Adıyaman senatörlüğü yapmıştır.2000 yılında Fazilet Partisi'nden Cumhurbaşkanlığı'na aday oldu.The New York Times'da yer alan "Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı" şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.

Dengir ismi Kürtçe'de "Büyük ses" Mîr ise Kürtçe'de "Bey"anlamına gelir. Mir Mehmet, Fırat'ın 19 göbek önceki dedesinin ismidir. Kürt kökenli olan Fırat,Dengir Mir Mehmet Fırat'ın dedesi  M. Kemal Paşa tarafından madalya verilmiştir. Tarihte kişiye özel ilk anayasa değişikliği dedesi H.Bedir Ağa'ya Atatürk'ün talimatıyla yapılmıştır ve aynen şöyle geçer ''Okuma yazma bilmeyenler mebus olamazlar el gayrı H.Bedir ağa'' Soyadı benzerliğinden dolayı,  Şeyh Said'in torunlarıyla karıştırılsa da, Şeyh Said'in torunlarıyla bir ilgisi yoktur.(wikipedia.org)  Adıyaman siyasi tarihinde böylesi büyük makamlara gelen kişi sayısı yok denilecek kadar azdır.Üst üste her dönem oyunu arttıran ve 12 yıl boyunca iktidarda olan bir siyasi partinin kurucusu olmak ve 2.adamı konumuna gelmek büyük başarıdır. Bu parlak kariyerin şu anki durumu ise izaha muhtaçtır.İnsanlar siyaset yaptığı mecradan fikri ideolojik veya kişisel tutumlardan dolayı kopabilirler.Burada irdelenmesi gereken nokta şudur.Siz yerel bazda toplumla irtibatınızı; gerek eser siyaseti ile gerekse de pozitif iletişim ile kurmuşsanız bu tür ayrılıklarda uzun uzun düşünmesi gereken siz değil sizin o toplumdaki yerinizin farkında olan siyasi harekettir.

Ne acıdır ki sayın Dengir Fırat Ak Parti ile yollarını ayırdığında kanımca partide herhangi bir ''oy kaybı'' endişesi yaşanmamıştır. Sayın Dengir Fırat, bu uzun siyasi hayatı boyunca Adıyaman için neler yaptı, neler yapabilirdi ve yapamadıysa neden yapamadı soruları meşru sorulardır ve bu soruların cevapları ise yukarıda anlatmaya çalıştığımız toplumsal taban için bize doğru değerlendirme imkanı verecektir. Düşünün yıllarca devlet ve siyaset hayatında her daim etkili pozisyonlarda olan sayın Dengir Mir M.Fırat bu gün Adıyaman özelinde kendisiyle anılacak çok ciddi bir eseriyle anılamamaktadır. Kaldı ki bu tür eserlerin siyaset ve devlet adamları için toplum nezdinde her zaman bir kredisi vardır. Kastım şudur; Sebep ne olursa olsun siyaset yaptığı mecradan ayrı düşen bir siyasetçi için bu eserler siyasetçinin hanesinde olumlu bir puan olarak durur ve toplum nezdinde yaptığı veya yapacağı hataları affedici bir özelliği içinde barındırırlar.

 Dün akşam geç saatlere kadar Beyaz Tv'de Rasim Ozan Kütahyalı ve Latif Erdoğan'ın konuğu olan sayın Dengir Mir Mehmet Fırat önemli açıklamalarda bulundu ama ekran karşısında kendisiyle aynı havayı solumuş bir hemşerisi olarak program boyunca bende olan baskın duygu şu idi. Ak Parti'den kopmasının hem Ak Parti'de hem de Adıyamanlılar nezdinde ''ciddi bir kayıp'' olarak okunmamasının verdiği burukluk ve düş kırıklığı. Zaten Sayın Dengir Fırat'ın bu süreçte Adıyaman'a gelişlerindeki gördüğü teveccüh ile daha önceleri Adıyaman'a gelişlerindeki gördüğü teveccüh arasındaki farkta bu düşüncemizi destekler mahiyettedir.

 Adıyaman halkı kadirşinas'tır yapılanları unutmaz dolayısıyla Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dediği gibi ''Benim ayaklarımın altıda müsait; başımın üstüde, yerini sen belirle'' sözü deyim yerindeyse herkesin kulağına küpe olmalıdır diye düşünüyorum.Bu söz aynı zamanda makamların gelip geçici olduğunun en veciz ifadesidir.Uzun süre devlet,siyaset ve toplumsal hayatımızda yer etmiş olan sayın Dengir Fırat'ın şu an aktif görevlerde olmasa dahi bu zengin öz geçmişinin yine bu alanlarda belli bir ağırlığını taşıması gerekirdi.Fakat bu zengin özgeçmiş;devlet mekanizması içerisinde sorunlara ulaşma imkanı veren ve çözümü kolaylaştıran ''ekipleşme'' ve ''kendi kadrosunu kurma'' eksikliği taşıdığı için vatandaşın herhangi bir talebini karşılama noktasında maalesef fakir kalmaktadır.(Burada kadrolaşmayı ve ekipleşmeyi olumlu anlamıyla kullanıyorum.Başkalarının hakkını berheva ederek oluşturulmuş bir yapıdan bahsetmiyorum.Liyakat esasına tam anlamıyla uygun bir ekipleşmeyi kastediyorum)

 Bir siyasetçi her şeyden önce sorunları çözme mekanizmasının içerisinde olduğunu unutmamalıdır. Dolayısıyla her soruna, her talebe cevap verme olanağına sahip olması mümkün değildir. Bunu aşmanın en doğru yolu ekipleşme ve kadrolaşmadır. Aksi takdirde bir başınıza her talebe ulaşmanız mümkün değildir. Döneminiz biter ve toplumla gerçek biz yüzleşme ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzleşmede sizin bir zamanlar belki de küçümsediğiniz sıradan bir talep bile önünüze fatura olarak konulur ve muhasebesini vermeniz istenir. Bu minvalde sayın Dengir Fırat özelinde vurgulamaya çalıştığımız; yerel siyasette doğru ve pozitif ilişki biçiminin genel siyasi pozisyonunuz için her zaman ''olumlu'' ve ''elinizi güçlendirici'' etkisinin günümüzün siyasi aktörleri için kulağa küpe yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu gün şehri kendinize küstürürseniz kaderiniz küskünlerin sitemiyle baş başa kalır.Gelin bu şehri kendinize küstürmeyin. Saygılarımla...

Bu Yazıyı Paylaşın:  Facebook Twitter Oyyla Blogger Google Tumblr
Yazarın Diğer Yazıları
Okuyucu Yorumları
Okur Yorumları
Hava Durumu