• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
Ayşegül ŞAHİN

Dolandırıcılar Emlak İşine de El Attı

3.8.2018 12:25:14

 Dolandırıcılar Emlak İşine  de El Attı

Son zamanlarda internet siteleri aracılığı ile kiralık dayalı-döşeli ev bahanesiyle dolandırılan vatandaşlar çoğalmaya başladı. Kiralık ev arayanlar dolandırıcılardan sözde uygun fiyatla kiraladıkları eşyalı dairelere sevinirken dolandırıldıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş oluyor. Öyle profesyonelce dolandırılıyorlar ki maddi ve manevi zararlarını almak için yasadan yararlanma imkanları bile olmuyor.

Mega kent İstanbul’da internet siteleri üzerinden kiralık ev adı altında vatandaşları dolandıran çete gruplar çoğalmaya başladı. İnternet sitelerine eşyalı kiralık ev ilanı veren dolandırıcı çete elemanları korsan bir telefon aracılığı ile vatandaşları ikna ederek hesap numaralarını verip haksız kazanç sağladıktan sonra ortadan kayboluyorlar.

Vatandaşların uyanık olmaları için çeşitli dolandırma metotlarından birini anlatacağım.

Bakınız dolandırıcı çeteler ne yapıyor?

Güvenilir bir internet sitesine sıfır eşya resimleri ve uygun fiyat koyarak bu reklam sayesinde vatandaşlarla direk bağlantı sağlayıp irtibata geçiyorlar. Kiralık daire arayan vatandaşlara “ Kiralık eşyalı boş evim var. Kiraya vereceğim fakat İstanbul dışındayım, kimseye de güvenip dairenin anahtarını vermedim. Daireyi beğendiyseniz size evin anahtarını kargo ile gönderirim” gibi sözlerle vatandaşı ikna edip anahtarı göndereceği adresi de alıyorlar. Anlaşmanın sonunda da dolandırıcı çete mensupları bu kez teminat istiyorlar. Sözde kiracılarına TC ve banka ıban numaralarını verip bu hesaba para yatırmasını istiyorlar.

Dolandırılacak vatandaşlar kendilerine verilen T.C kimlik numarası ve IBAN hesap numarası ile kendilerini doktor veya başka bir saygın meslek sahibi olarak inandırdıkları bu çetelerin hesabına istedikleri parayı yatırıyor. Yatırılan paranın kontrattan düşeceğini söyleyen çeteler emellerine varıyorlar. İkna olan mağdur vatandaşlar bankaya giderek o hesaba para yatırıp dekontu da whatshap’tan ev sahibine gönderdikten sonra kargo ile gelecek olan anahtarı sabırsızlıkla bekliyor. Günlerce kargodan gelecek olan evin anahtarına kavuşamayan mağdur vatandaş, telefonla konuştuğu çete mensubunu arayarak anahtarın gelmediğini iletmek istiyor. Telefon çıkan şahıs gayet rahat bir şeklide “ rahatsızım, merak etmeyin anahtarınızı gelecek” gibi sözlerle karşılık veriyor. Daha sonraki aramalara ise cevap bile vermiyor.

Ve nihayet benim saf vatandaşım sonunda dolandırıldığını anlayıp bankaya koşuyor. Bankadaki memurdan ise aynı hesaba çok sayıda vatandaşın para yatırdığını ve aynı tuzağa düştüğünü cevabını alıyor.

Daha çok vatandaşın bu çetelerin tuzağına düşüp dolandırmaktan sakınmaları için bu makaleyi yazdım.

Siz siz olun bu devirde tanımadığınız, bilmediğiniz kişilerin ağzından çıkan ikna edici sözlere inanmayın. Garantili olmayan hesaplara para yatırmayın.

Uyanık olun

Uyanık olun

Uyanık olun……………….

 

  Ayşegül Şahin

Bu Yazıyı Paylaşın:  Facebook Twitter Oyyla Blogger Google Tumblr
Okuyucu Yorumları
Okur Yorumları
Hava Durumu